Lek całkowicie darmowy, pokrzywa zwyczajna, rozrasta się na łąkach, polach i często można ją znaleźć blisko naszych domów.
Nie tylko w ogrodnictwie jest użyteczna – jako nawóz, do kompostu czy odcieków – ale również wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. Lekarz zalecił syrop pokrzywowy na anemię, który wykazuje doskonałe właściwości lecznicze, a także pozytywnie wpływa na inne aspekty zdrowia. Najlepszy czas na zbieranie pokrzywy to do połowy maja.
Oto zalety syropu pokrzywowego:
- Redukuje objawy alergii
- Obniża poziom glukozy we krwi
- Korzystnie wpływa na serce i układ krążenia
- Pomaga w leczeniu anemii
- Działa moczopędnie, korzystnie wpływając na nerki i drogi moczowe
- Oczyszcza wątrobę
- Poprawia kondycję włosów
- Jest bogaty w witaminę C
- Detoksykuje i oczyszcza organizm
Składniki potrzebne do syropu:
- 1 kg brązowego cukru lub 200 g miodu
- 3 litry zimnej wody
- 40 pokrzyw (zbieranych w czystych miejscach)
- 6 cytryn (umytych w wodzie z octem)
Sposób przygotowania:
Jeżeli przed zbiorem pokrzyw padał deszcz, nie trzeba ich myć. Zbieraj tylko w miejscach wolnych od zanieczyszczeń. Jeśli musisz je myć, zanurz krótko w wodzie. W pojemniku zanurz pokrzywę i pokrojone cytryny. Przykryj i pozostaw na 24 godziny do zaparzenia.
Następnie dobrze wymieszaj, odcedź płyn, dodaj cukier lub miód i odstaw na dzień, mieszając od czasu do czasu. Jeśli dodajesz miód, mieszanie nie jest konieczne. Przechowuj w czystych pojemnikach w lodówce. Stosuj na anemię, mieszając 100 ml syropu z taką samą ilością wody i pijąc w ciągu dnia.
Alternatywny przepis na długo zachowujący się syrop pokrzywowy bez sterylizacji:
Składniki:
- 2 l gorącej wody
- 1,5 kg cukru trzcinowego
- 40 pokrzyw
- 40 g kwasu cytrynowego
Sposób przygotowania:
Zalej pokrzywy wrzątkiem w garnku. Dodaj kwas cytrynowy, przykryj i zaparz przez 24 godziny. Odcedź płyn, podgrzej lekko w piecu i dodaj cukier. Usuń ewentualną pianę. Ostudź i przelej do czystych słoików. Nie wymaga sterylizacji. Używaj jak klasycznego syropu.