Wyhodowanie własnych grzybów w ogrodzie to rewolucyjna metoda – Nie musisz już szukać ich w lesie, po prostu uwielbiasz ten sposób na świeże grzyby.
Zabawa w zbieranie grzybów czy medytacyjne oczyszczanie umysłu to tylko niektóre z powodów, dla których ludzie uwielbiają grzybobranie. Miłośnicy tego zajęcia często twierdzą, że odkrywanie różnych gatunków grzybów w lesie jest niezapomnianym doświadczeniem.
Jeśli jednak głównie zależy nam na grzybach, warto rozważyć ich hodowlę we własnym ogrodzie. Przedstawiamy kilka metod, które pomogą Ci w tym.
Podstawy uprawy grzybów w ogrodzie
Grzyby dobrze rosną w ogrodzie, jeśli znajdą odpowiednie warunki, takie jak temperatura, wilgotność czy sąsiedztwo drzew. Ich rozmnażanie może przebiegać na trzy sposoby: dyspersyjny, rozpraszający i leśny.
Rozpraszanie
Rozkładanie małych kawałków grzybów, przywiezionych z lasu, w miejscach o optymalnych warunkach do wzrostu, może prowadzić do rozwoju zarodników. Ta metoda może jednak nie przynieść rezultatów, jeśli wilgotność jest zbyt niska.
Namaczanie
Doświadczeni hodowcy grzybów często stosują namaczanie. Wymaga to zmielenia kapeluszy grzybów i umieszczenia ich w wiadrze z 10 litrami wody, cukrem i drożdżami. Mieszaninę należy odstawić na tydzień, a potem rozcieńczyć każdy litr płynu 10 litrami wody.
W kolejnym etapie, należy usunąć warstwę gleby wokół młodych drzewek, polać uzyskaną przestrzeń roztworem i przykryć ziemią. Glebę trzeba podlewać raz w tygodniu.
Grzybnia
Można też wykopać grzyby z lasu wraz z kępką ziemi i posadzić je w ogrodzie, pamiętając o podlewaniu. Grzybnię można także kupić w sklepach ogrodniczych i umieścić w odpowiednim podłożu. Warto też umieścić drewnianą kłodę w pobliżu miejsca sadzenia, aby stworzyć efekt cieplarniany.
Hodowla grzybów w szklarni
Niektóre gatunki, jak boczniaki, dobrze rosną w szklarniach. Można je uprawiać w workach z 60-litrowymi torbami słomy, wodą i grzybnią. Wystarczy temperatura pokojowa i 85% wilgotność, więc można wykorzystać piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze.
Te grzyby dobrze się rozwijają, gdy w pomieszczeniu jest okno. W przypadku braku okna, wystarczająca będzie żarówka. Należy ugotować słomę w dużym garnku i ostudzić ją nieco. Następnie usuwamy nadmiar wilgoci i układamy podłoże w plastikowych workach, tworząc warstwy z 3-4 strzępkami grzybni widocznymi na zewnątrz.
W worku powinno się zrobić małe nacięcia na dole (dla odprowadzenia wilgoci) oraz na obwodzie (dla zapewnienia cyrkulacji). Gdy grzyby zaczną kiełkować, należy wykonać nacięcia obok nich, aby mogły się rozwijać na zewnątrz.