Łatwy sposób na wyczyszczenia żeliwnego rusztu domowego pieca. Tłuszcz nie ma żadnych szans w walce z tymi metodami.
Dziecinnie łatwy sposób na wyczyszczenie żeliwnego rusztu domowego pieca.
Ta metoda pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz energii włożonej w mycie kuchni. Nie potrzeba szorowania, a tłuszcz rozpuszcza się w mgnieniu oka.
Wykonuj czynności zgodnie z tym przewodnikiem. Żeliwny ruszt to oddzielna część, a jego wyczyszczenie wymaga dużej ilości pracy. Dzieje się tak, ponieważ osadza się na nim brud oraz tłuszcz, które razem tworzą grubą warstwę bardzo trudną do dokładnego wyczyszczenia.
Ruszt powinien być czyszczony regularnie, aby uniknąć przypalonego tłuszczu, który jest jeszcze trudniejszy do usunięcia. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że ruszt jest bardzo brudny, radzimy jak temu zaradzić, bez użycia jakiegokolwiek wysiłku.
Jak wyczyścić żeliwny ruszt domowej kuchenki?
Pokażemy Ci, jak wyczyścić swoją kuchenkę szybko oraz skutecznie za pomocą domowych sposobów. Przed przystąpieniem do mycia należy uświadomić sobie, że należy się obchodzić ostrożnie z elementem, jakim jest siatka. Aby uniknąć uszkodzeń należy używać szczotki z niemetalicznym włosiem lub gąbki nasączonej odpowiednim środkiem do mycia takich powierzchni.
Jeżeli do czyszczenia rusztów swojej kuchenki używasz agresywnych środków chemicznych, na przykład amoniaku, pamiętaj, żeby zawsze przepłukać je gorącą wodą z mydłem. Aby zapobiec rdzewieniu tych elementów, wysusz kratki zanim ponownie umieścisz je na płycie kuchenki. To są 3 popularne i skuteczne sposoby czyszczenia żeliwnych rusztów
Woda mydlana
Jedna z najpopularniejszych domowych metod mycia rusztów. Mimo tego, że działa ludzie często próbują jeszcze bardziej skutecznych metod. Przed przystąpieniem do czyszczenia odczekaj, aż palniki będą całkowicie zimne, a następnie umieść je w pustym zlewie lub wannie.
Napełnij cały zlew wodą w ten sposób, żeby zakryła ona ruszty. Do wody dolej odrobinę detergentu. Pozostaw ruszty nasączone takim roztworem na około 10-15 minut. Ta metoda pozwoli poradzić sobie z zabrudzeniami jeszcze przed jakimkolwiek szorowaniem elementów.
Do szorowania użyj niemetalowej szczotki z miękkim włosiem, aby wyszorować ruszty oraz usunąć resztki brudu, tłuszczu lub jedzenia. Opłucz kratki ciepłą wodą i pozbądź się smug oraz jakichkolwiek śladów mydła. Na końcu wysusz je czystą ściereczką, zanim umieścisz je ponownie na kuchence. Jest to popularna metoda czyszczenia rusztów, polecana przez wiele gospodyń domowych.
Czyszczenie rusztów za pomocą sody oczyszczonej
Na początku wymieszaj wodę z sodą oczyszczoną w proporcji 1:3, do momentu aż uzyskasz gęstą pastę. Za pomocą miękkiej szczotki lub ścierki pokryj żeliwne ruszty kuchenki przygotowaną pastą, tak aby dostać się do wszystkich zakamarków i szczelin. Pozostaw mieszankę na elementach na około 15-20 minut.
W tym czasie soda oczyszczona zacznie swoje działanie. Do czyszczenia użyj miękkiej szczoteczki lub szczoteczki do zębów, aby usunąć pozostałości, a następnie dokładnie spłucz ruszty ciepłą wodą. Na koniec wytrzyj je miękką, czystą szmatką.
Ocet winny
Przygotuj roztwór w butelce z rozpylaczem. Na jedną część octu przypada jedna część wody, czyli proporcja to 1:1. Tak przygotowanym roztworem spryskaj brudne żeliwne ruszty swojej kuchenki i tak pozostaw na 15 minut. Wytrzyj je dokładnie za pomocą czystej, wilgotnej ściereczki.
Do zredukowania nieprzyjemnego i agresywnego zapachu octu, do wcześniej przygotowanego roztworu dodaj kilka kropelek swojego ulubionego olejku eterycznego. Ten trik powinien rozwiązać problem drażniącego zapachu octu.