Był to nie tylko przysmak, ale i zdrowy dodatek do jedzenia, stosowany przez naszych rodziców jako remedium na choroby. Dzięki unikalnemu smakowi doskonale pasuje do deserów i letnich napojów.
Czarny bez, główny składnik tego miodu, to zioło z licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Pomaga w walce z infekcjami, wspiera odporność, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, a także ma korzystny wpływ na układ pokarmowy i oddechowy.
Jest bogaty w flawonoidy, witaminę C i karoten, znany z właściwości przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych i wspomagających układ nerwowy.
Do wykonania miodu z bzu potrzebne są następujące składniki: 40 kwiatów bzu (średnica jednego ok. 12 cm), 1 litr wody, 3 cytryny, 1 kg cukru pudru.
Przygotowanie rozpoczyna się od oczyszczenia kwiatów z owadów i brudu, najlepiej zbieranych w spokojnym miejscu, z dala od ruchu drogowego. Po usunięciu większych łodyg kwiaty wrzucamy do garnka z wodą, dodajemy sok z cytryn i gotujemy przez około 10 minut.
Po ugotowaniu odstawiamy na noc, a następnego dnia wyjmujemy kwiaty i dodajemy cukier, gotując jeszcze przez co najmniej półtorej godziny. Z tej porcji wychodzi 2-3 kubki miodu o pojemności 700 ml każdy, w zależności od gęstości produktu.