Ból – częściej lub rzadziej – towarzyszy właściwie każdemu. Czasem jest typową dolegliwością fizyczną, niekiedy jego źródło tkwi w psychice. Próbujemy sobie radzić z nim na różne sposoby.
Stereotypowo joga kojarzy się z udziwnionymi ćwiczeniami akrobatycznymi, w trakcie których ludzkie ciało przybiera groteskowe pozycje. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego. Joga jest sztuką prawidłowego oddechu, medytacji i precyzyjnie wyselekcjonowanych gestów, dzięki którym człowiek dogłębnie poznaje swoją fizyczność.
Wpływa pobudzająco na ciało i umysł, zmniejsza albo nawet całkowicie likwiduje ból, wspiera walkę z różnymi dysfunkcjami organizmu, zarówno cielesnymi, jak i duchowymi.
Uzdrowiciele staroindyjscy odkryli leczniczą siłę, jaka może tkwić w ludzkich dłoniach. Każdy palec odpowiada konkretnemu żywiołowi (tj. woda, powietrze, ogień, ziemia). Kto regularnie stosuje mundry, przekona się o ich zbawiennym wpływie.
Istnieją liczne rodzaje mundr. Większość z nich może być praktykowana o dowolnej porze dnia lub nocy. Oto najczęściej stosowane techniki: